TL300-D1C
UDEL Chips Tech Co., Ltd.
Trust Seal
Verified Supplier
Credit Check
Supplier Assessment
Contact Now
TL300-D1C
Category : Sensors, Transducers Current Sensors
Polarization : Bidirectional
Operating Temperature : -40°C ~ 85°C
Package / Case : Module, Single Pass Through
Accuracy : ±0.5%
Sensor Type : Hall Effect, Closed Loop
Current - Supply (Max) : 25mA
Number of Channels : 1
Current - Sensing : 300A
Response Time : 1µs
Package : Tray
Output : Ratiometric, Current
For Measuring : AC/DC
Product Status : Active
Mounting Type : Chassis Mount
Series : TLx00-D1C
Sensitivity : -
Linearity : ±0.1%
Supplier Device Package : -
Mfr : Mornsun America, LLC
Frequency : 0Hz ~ 100kHz
Voltage - Supply : ±12V ~ 15V
Description : CURRENT SENSOR 300A 1 CHANNEL HA
Stock : In Stock
Shipping Method : LCL, AIR, FCL, Express
Payment Terms : L/C, D/A, D/P, T/T, Western Union,
Contact Now
Current Sensor 300A 1 Channel Hall Effect, Closed Loop Bidirectional Module, Single Pass Through